Posted on: 18 września, 2018 Posted by: admin Comments: 0

Beata Maciejewska – feministka, dziennikarka, jedna z najbliższych współpracownic Roberta Biedronia – gości we wrześniu w bielańskim DlaCzemu, by opowiedzieć o kobietach, które w minionym stuleciu przełamywały tabu, torując tym samym drogę do równouprawnienia kobiet. Będzie to opowieść zarówno o artystkach, pisarkach, działaczkach, a także posłusznych żonach swoich mężów, które pewnego dnia powiedziały dość; o gestach i wyznaniach, które zmieniły więcej w naszej rzeczywistości, niż wieloletnia praca polityczna.

Beata Maciejewska to feministka, przez lata liderka organizacji pozarządowych, autorka książek, artykułów i programów rozwojowych, a do czterech lat pełnomocniczka prezydenta Roberta Biedronia ds. zrównoważonego rozwoju. Pracowała m.in. przy powołaniu Rady Kobiet przy prezydencie oraz podpisaniu Karty Różnorodności. Jest jedną z pomysłodawczyń samorządowej sieci miast równości.
To pierwsze z dwóch wydarzeń, organizowanych na Bielanach w ramach cyklu Polka Niepodległa. Na koleje – z Kazimierą Szczuką – zapraszamy w październiku.

Trwające od marca spotkania odbywają się m.in. w Gdańsku, Gliwicach, Warszawie i Słupsku. Cykl jest szansą, by przyjrzeć się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet: ich praw, dokonań, życia codziennego. Każde ze spotkań zabiera w podróż przez dzieje naszego kraju z perspektywy innej niż historia wojen i podbojów, obowiązująca w powszechnym systemie edukacji. Przewodniczkami w tej podróży są kobiety, które w swoim życiu i działaniach także starają się realizować ideały niepodległych Polek.

Organizatorzy: Fundacja Przestrzenie Dialogu, Fundacja im. Róży Luksemburg, Bielańskie Babki
Wsparcie: Kongres Kobiet, Robert Biedroń Prezydent Miasta Słupska

Grafikę projektu wykonała Marta Frej.

Serdecznie zapraszamy 🙂