Posted on: 1 marca, 2018 Posted by: admin Comments: 0

Spotkanie z Kazimierą Szczuką w Bibliotece ECS, w piątek, 16 marca, o godz. 18.00 zainauguruje cykl wykładów z okazji stulecia nadania praw wyborczych Polkom pod wspólnym tytułem “Polka Niepodległa”. Wstęp wolny. Szczuka opowie o sytuacji Polek przed rokiem 1918 i po uzyskaniu praw wyborczych.

Pierwszy wykład: „Sytuacja Polek przed rokiem 1918 i po uzyskaniu praw wyborczych kobiet” to spotkanie wokół początków kobiecego prawa głosu – walki, sprzymierzeńców, wysiłku, by ten głos był mocny i słyszalny.

Wykład poprowadzi Kazimiera Szczuka – krytyczka literacka i historyczka literatury, nauczycielka akademicka, dziennikarka i polityczka.

Wykład Kazimiery Szczuki otwiera cykl spotkań z wybitnymi kobietami nauki, kultury, sztuki i polityki organizowanych co miesiąc (poza wakacjami) w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Cykl jest szansą, by przyjrzeć się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet: ich praw, dokonań, życia codziennego. Organizatorki zapraszają w podróż przez dzieje naszego kraju z perspektywy innej niż historia wojen i podbojów, obowiązująca w powszechnym systemie edukacji. Przewodniczkami w tej podróży są kobiety, które w swoim życiu i działaniach także starają się realizować ideały niepodległych Polek.

Kolejne wykłady:

  • Ewa Graczyk “Polki w czasach socjalizmu” (18 kwietnia)
  • Ewa Majewska “Kobiety Solidarności” (18 maja)
  • Sylwia Chutnik “Kobiety w Polsce po 1989” (13 czerwca)
  • Małgorzata Tkacz-Janik “O patriotyzmie, który ma płeć” (12 września)
  • Beata Maciejewska “Przełamując tabu – bohaterki stulecia” (18 października)
  • Marta Frej “Moja niepodległość – kobiety dziś w Polsce” (22 listopada)

Organizatorzy: Fundacja Przestrzenie Dialogu, Fundacja im. Róży Luksemburg, Europejskie Centrum Solidarności.
Wsparcie: Kongres Kobiet, Robert Biedroń Prezydent Miasta Słupska