Posted on: 27 lipca, 2007 Posted by: admin Comments: 0

Serdecznie zapraszamy na prezentacje Dróg równości niemal w całej Polsce: w Krakowie – 21 maja (sobota), we Wrocławiu – 22 maja (niedziela), w Koszalinie – 25 maja (środa), w Szczecinie – 26 maja (czwartek), w Poznaniu – 30 maja (poniedziałek) i w Łodzi – 31 maja (wtorek). Zapraszamy do zapoznania się z programem dwóch najbliższych spotkań: w Krakowie w ramach Queerowego Maja oraz we Wrocławiu, organizowanego wraz z Demokratyczną Unią Kobiet wokół tematu wolności. Serdecznie zapraszamy na prezentacje Dróg równości niemal w całej Polsce: w Krakowie – 21 maja (sobota), we Wrocławiu – 22 maja (niedziela), w Koszalinie – 25 maja (środa), w Szczecinie – 26 maja (czwartek), w Poznaniu – 30 maja (poniedziałek) i w Łodzi – 31 maja (wtorek). Zapraszamy do zapoznania się z programem dwóch najbliższych spotkań:: w Krakowie w ramach Queerowego Maja oraz we Wrocławiu, organizowanego wraz z Demokratyczną Unią Kobiet wokół tematu wolności.

Spotkanie w Krakowie pt. R e w o l u c j e Izabeli Jarugi-Nowackiej
odbędzie się 21 maja 2011 r. (sobota), 19.00, Teatr 38 (Klub Pod Jaszczurami), Rynek Główny 8 w ramach Festiwalu Queerowy Maj

wokół książek: Drogi równości. Izabela Jaruga-Nowacka – polityczka, feministka, działaczka lewicy (wyd. Fundacja Przestrzenie Dialogu) i Tęczowa rewolucja. Rozmowy Les/Gej/Bi/Trans (wyd. AdPublik).
Pierwsza z nich została wydana przez Fundację Przestrzenie Dialogu w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci Izabeli Jarugi-Nowackiej w katastrofie pod Smoleńskiem. Napisana przez jej przyjaciół i współpracowników, traktuje o dorobku politycznym i społecznym tej wybitnej postaci, wicepremierze i ministrze polityki społecznej, posłance, feministce i obrończyni praw człowieka.
Druga to wywiady z ludźmi, którzy dokonali publicznego coming out bądź podnoszą kwestie dyskryminacji osób nieheteroseksualnych w dyskursie publicznym, niejednokrotnie dokonując małych i większych tęczowych rewolucji składających się na zmianę sytuacji osób LGBTQ w Polsce.
Naszemu spotkaniu nadaliśmy tytuł „Rewolucje Izabeli Jarugi-Nowackiej”, bo tym, co najbardziej zapamiętaliśmy z jej życia i działalności, była nieustająca chęć zmieniania świata na lepszy, bardziej przyjazny i otwarty dla wszystkich ludzi. Swoją postawę wobec życia opisała ona jako „indywidualną rewolucję polegającą na akceptowaniu różnorodności, inności, na szacunku dla drugiego człowieka”. Jej rewolucją były: jawne i publiczne przyznawanie się do feminizmu i konsekwentna obrona praw ludzi krzywdzonych, odrzucenie neoliberalnego „wyścigu szczurów” i wiara, że „inny świat jest możliwy”, wspieranie osób słabszych i krzywdzonych, walka o prawa kobiet i o prawa osób wykluczanych. Wiele zrobiła dla ruchu LGBT, wspierała „Tęczową rewolucję” od jej początku, od pierwszej akcji „Niech nas zobaczą”.

W spotkaniu wezmą udział: Robert Biedroń działacz organizacji gejowsko-lesbijskich, publicysta, współzałożyciel i prezes Kampanii Przeciw Homofobii, konsultant i ekspert organizacji chroniących prawa człowieka, laureat wielu nagród przyznawanych za propagowanie tolerancji; Katarzyna Kądziela, współredaktorka książki Drogi równości, autorka tekstów, feministka, wieloletnia współpracowniczka Izabeli Jarugi-Nowackiej; Aleksandra Sowa, współpracowniczka organizacji LGBTQ, rzeczniczka prasowa i współorganizatorka festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości w Krakowie, publicystka oraz Krzysztof Tomasiak, współredaktor książki Tęczowa rewolucja.

Spotkanie we Wrocławiu pt.: „Nasze rozumienie wolności” odbedzie się 22 maja (niedziela), godz. 15.30, w klubie Łykend, ul. Podwale 37/38.

Udział wezmą:
Renata Mieszczanowicz – przewodnicząca Demokratycznej Unii Kobiet
Józef Pinior – polityk, działacz opozycji w PRL, w latach 2004-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego
Ewa Waszkiewicz – prawniczka, wykładowczyni akademicka, była Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
Rozmowę poprowadzi:
Zuzanna Dąbrowska – publicystka, dziennikarka, współredaktorka książki Drogi równości

Serdecznie zapraszamy.

Bez kategorii