Posted on: 9 lipca, 2007 Posted by: admin Comments: 0

Prezentujemy pierwszy tekst z książki Drogi Równości pt. „Izabela Jaruga-Nowacka – polityczka, feministka, działaczka lewicy” autorstwa Zuzanny Dąbrowskiej – współredaktorki książki, dziennikarki, współpracowniczki Izy w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.Prezentujemy pierwszy tekst z książki Drogi Równości pt. „Izabela Jaruga-Nowacka – polityczka, feministka, działaczka lewicy” autorstwa Zuzanny Dąbrowskiej – współredaktorki książki, dziennikarki, współpracowniczki Izy w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Fragment tekstu:

Prywatnie. W pracy sałatka z kurczaka, herbata i z poczuciem grzechu wypalany czasem papieros. W domu córki, mąż, psy, koty i japoński ogródek. Góry, narty, Zawoja… Nie chcę w to wchodzić mocniej, wiele ze swojej prywatności Iza opisała w Alfabecie. Ważne jest, jakim była człowiekiem w bezpośrednich kontaktach. Jako prymuska, bardzo przejmowała się zadaniami, które na nią spadały. Wiedziała, że będąc kobietą w polityce, musi wszystko robić trzy razy lepiej niż koledzy-mężczyźni, wszystko więc w jej biurze, kancelarii czy ministerstwie musiało być zrobione perfekcyjnie, często kosztem wolnego czasu jej i jej współpracowników, czasem kosztem dobrego humoru. Ale początek zawsze był taki sam: kiedy coś przekraczało możliwości, np. właśnie minął termin przygotowania 100 stronicowego dokumentu, o którym administracja rządowa „zapomniała”, a który trzeba było niezwłocznie wysłać do ONZ, Iza zaczynała rozmowę z zespołem zawsze w ten sam sposób: „słuchajcie, mamy pewien problem”. To zdanie stało się wizytówką funkcjonowania biura pełnomocnika ds. równego statusu do tego stopnia, że było jednym z pierwszych dorosłych wyrażeń, których nauczył się mój syn, spędzając ze mną w pracy popołudniowe godziny, po odebraniu z przedszkola.

___________

Książka Drogi równości. Izabela Jaruga-Nowacka – polityczka, feministka, działaczka lewicy, pod redakcją Beaty Maciejewskiej, Katarzyny Kądzieli i Zuzanny Dąbrowskiej, ukazała się w kwietniu 2011 r. nakładem Fundacji Przestrzenie Dialogu, przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Bez kategorii