Posted on: 24 kwietnia, 2006 Posted by: admin Comments: 0

„”Magazyn Sztuki”” w koalicji z Komuną Otwock i Kolonią Artystów ze Stoczni Gdańskiej organizują akcję artystyczną przeciwko zawłaszczaniu przestrzeni publicznej przez prawicę. Zachęcają do manifestacji oporu i dekonstrukcji oficjalnego języka.

„”Trzeba działać, manifestować wyraźną postawę broniąc choćby dobrego smaku, elementarnych zasad poszanowania godności. Wytykać politykom ich estetyczną grozę. Wytrącać z roli, wykolejać socjotechniki wyborcze. (…)Włączyć się w publiczną dyskusję o przysługujących Ci prawach, poszerzać horyzonty, rozbijać mury, przywracać słowom właściwe znaczenia. To skutkuje – najlepszym przykładem jest zainicjowany przez Zielonych 2004 protest przeciw procesowi Nieznalskiej, który tu w Gdańsku, tak osłabił moc Młodzieży Wszechpolskiej.”” – pisze Ryszard Ziarkiewicz, redaktor naczelny „”Magazynu Sztuki””. www.magazynsztuki.pl „”Magazyn Sztuki”” w koalicji z Komuną Otwock i Kolonią Artystów ze Stoczni Gdańskiej organizują akcję artystyczną przeciwko zawłaszczaniu przestrzeni publicznej przez prawicę. Zachęcają do manifestacji oporu i dekonstrukcji oficjalnego języka.

„”Trzeba działać, manifestować wyraźną postawę broniąc choćby dobrego smaku, elementarnych zasad poszanowania godności. Wytykać politykom ich estetyczną grozę. Wytrącać z roli, wykolejać socjotechniki wyborcze. (…)Włączyć się w publiczną dyskusję o przysługujących Ci prawach, poszerzać horyzonty, rozbijać mury, przywracać słowom właściwe znaczenia. To skutkuje – najlepszym przykładem jest zainicjowany przez Zielonych 2004 protest przeciw procesowi Nieznalskiej, który tu w Gdańsku, tak osłabił moc Młodzieży Wszechpolskiej.”” – pisze Ryszard Ziarkiewicz, redaktor naczelny „”Magazynu Sztuki””. www.magazynsztuki.pl

Sztuka robi się nudna, gdy artyści nie rozumieją rzeczywistości i niesieni kolektywnym pędem powtarzają gesty polityków i są echem masmediów. Dziś, tak samo jak kiedyś, opresantem jest oficjalny język. Trzeba go dekonstruować. Namawiam Was do takich prób właśnie teraz, bo po wyborach będzie za późno. Wiem, że brzmi to instrumentalnie, że przypomina amerykańskie wybory Buscha, że jest nieco wątpliwe w stosunku do zasad sztuki. Ale czasem trzeba na coś się decydować, mimo wątpliwości. Po prostu trzeba działać, manifestować wyraźną postawę broniąc choćby dobrego smaku, elementarnych zasad poszanowania godności. Wytykać politykom ich estetyczną grozę. Wytrącać z roli, wykolejać socjotechniki wyborcze. Co robić? Nie dać się skroić prawicy. Włączyć się w publiczną dyskusję o przysługujących Ci prawach, poszerzać horyzonty, rozbijać mury, przywracać słowom właściwe znaczenia. To skutkuje – najlepszym przykładem jest zainicjowany przez partię Zielonych 2004 protest przeciw procesowi Nieznalskiej, który tu w Gdańsku, tak osłabił moc Młodzieży Wszechpolskiej. Nie chcemy listów, petycji i podpisów. Czekamy na konkretne projekty, działania, komentarze, na spektakularne akcje i polityczne sabotaże. „”Magazyn Sztuki”” w koalicji z Komuną Otwock i Kolonią Artystów ze Stoczni Gdańskiej będzie je dokumentować, powielać i rozpowszechniać. Być może przed samymi wyborami zrobimy wystawę.

Ryszard Ziarkiewicz, redaktor naczelny „”Magazynu Sztuki””;Manifestacja oporu;;publish;open;open;;381;;;;;;;;;post;;
382;1;2006-05-03 00:00;2006-05-03 00:00;”W czerwcu zakończyla sie pierwsza czesc cyklu seminariów „”Szwecja: TAK dla praw czlowieka”” organizowanych przez Fundacje Przestrzenie Dialogu. Na kolejne spotkania zapraszamy po letniej przerwie: w październiku bedzie to „”Prostytucja poza prawem?”” a w listopadzie „”Sztuka (nie) swieta””.

Bez kategorii