Posted on: 28 marca, 2006 Posted by: admin Comments: 0

Fundacja Przestrzenie Dialogu serdecznie zaprasza 22 października (sobota) o godz. 12.00 do Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku na otwarte seminarium pt. „”Prostytucja poza prawem?”” realizowane w cyklu „”Szwecja: TAK dla praw człowieka””. Tym razem rozmawiać będziemy o unikalnym na skale świata szwedzkim prawie zakazującym kupowania usług seksualnych. Prawo to wywalczyły środowiska feministyczne, które nie zgadzały się, by kogokolwiek można było kupić na ulicy.
W Polsce środowiska feministyczne skłaniaja sie ku rozwiazaniom niemieckim i holenderskim, czyli legalizacji prostytucji. Z kolei wielu polityków chce zamieść prostytucję pod dywan: jedni proponują ustawić znaki drogowe ostrzegające przed tzw. tirówkami, które psują podróżnym krajobraz. Inni chcą usytuowania agencji towarzyskich za miastem, by nie były zbyt widoczne. Jednocześnie coraz wiecej kobiet pada ofiarą handlu ludźmi.

Czy szwedzkie rozwiązanie jest dobre i skuteczne? Czy i dlaczego miałoby szanse sprawdzic sie w Polsce? Komu i czemu służy? Czy osoba, która sprzedaje swoje ciało, zawsze jest ofiarą? – to wybrane pytania seminarium.

Dyskutować bedą m.in.: Kent Widing, nordycki oficer z ramienia policji, specjalista ds. walki z handlem ludźmi, dr Lucyna Kopciewicz , pedagozka w Instytucie Pedagogiki Uniewersytetu Gdanskiego, członkini Kola Naukowego Gender na UG, Ewa Zarazińska, koordynatorka gdanskiego oddzialu Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Zdrowia i Prewencji Zagrożeń Społecznych TADA, lekarka, streetwalkerka; oraz Beata Maciejewska, skandynawistka, dyrektorka Fundacji Przestrzenie Dialogu. Więcej informacji o seminarium na stronie Fundacji Przestrzenie Dialogu

Bez kategorii