Posted on: 6 marca, 2005 Posted by: admin Comments: 0

Pod hasłem – SOLIDARNOŚĆ JEST RODZAJU żEĂ?SKIEGO – 8 marca o godzinie 11.00 w Katowicach na Placu przed Teatrem Śląskim rozpocznie się III Śląska Manifa. Po Manifie zapraszamy na otwartą debatę pt: „Po co nam solidarność kobiet?”, która rozpocznie się w Centrum Sztuki Filmowej (ul. Sokolska 66) o 12.30. Fundacja Przestrzenie Dialogu jest jednym z organizatorów Manify, a jej inicjatorką – szefowa rady Fundacji Małgorzata Tkacz-Janik.
Śląska Manifa podkreśla potrzebę solidarności pomiędzy kobietami. Solidarności ponad podziałami: klasowymi, majątkowymi, zawodowymi oraz tymi wynikającymi z poziomu wykształcenia, stanu zdrowia czy z odmienności przekonań politycznych, religijnych oraz kulturowych, z kwestii różnic wiekowych i orientacji seksualnej. III Manifa przedstawia tę problematykę z różnych punktów widzenia, komentując ją w przemówieniach, happeningach, w jednodniowej gazecie pt: „Manifówka” oraz w liście otwartym skierowanym do śląskich mediów i opinii publicznej.Pod hasłem – SOLIDARNOŚĆ JEST RODZAJU żEĂ?SKIEGO – 8 marca o godzinie 11.00 w Katowicach na Placu przed Teatrem Śląskim rozpocznie się III Śląska Manifa. Po Manifie zapraszamy na otwartą debatę pt: „Po co nam solidarność kobiet?”, która rozpocznie się w Centrum Sztuki Filmowej (ul. Sokolska 66) o 12.30. Fundacja Przestrzenie Dialogu jest jednym z organizatorów Manify, a jej inicjatorką – szefowa rady Fundacji Małgorzata Tkacz-Janik.
Śląska Manifa podkreśla potrzebę solidarności pomiędzy kobietami. Solidarności ponad podziałami: klasowymi, majątkowymi, zawodowymi oraz tymi wynikającymi z poziomu wykształcenia, stanu zdrowia czy z odmienności przekonań politycznych, religijnych oraz kulturowych, z kwestii różnic wiekowych i orientacji seksualnej. III Manifa przedstawia tę problematykę z różnych punktów widzenia, komentując ją w przemówieniach, happeningach, w jednodniowej gazecie pt: „Manifówka” oraz w liście otwartym skierowanym do śląskich mediów i opinii publicznej.

III Śląska Manifa komentuje lokalną politykę.
W odróżnieniu od sporej części społeczeństwa oraz wielu organizacji pozarządowych śląscy politycy i polityczki wciąż lekceważą wagę równego statusu kobiet i mężczyzn. Elity intelektualne – owszem popierają 8-marcowe zgromadzenia – jednak w większości pozostają bierne. Wielka szkoda, bo przykład idzie z góry.
Z kolei media najczęściej szukają w Manifach sensacji. Tymczasem, najkrócej mówiąc, Manify są ukoronowaniem całorocznej antydyskryminacyjnej i pro-równościowej pracy jej Organizatorów i Organizatorek a jednocześnie pozostają ważnym symbolem historii równouprawnienia.
Śląska Manifa jest więc ideowa, pro-kobieca i bardzo świąteczna. Podkreśla potrzebę solidarności pomiędzy kobietami. Solidarności ponad podziałami: klasowymi, majątkowymi, zawodowymi oraz tymi wynikającymi z poziomu wykształcenia, stanu zdrowia czy z odmienności przekonań politycznych, religijnych oraz kulturowych, z kwestii różnic wiekowych i orientacji seksualnej. III Manifa przedstawia tę problematykę z różnych punktów widzenia, komentując ją w przemówieniach, happeningach, w jednodniowej gazecie pt: „Manifówka” oraz w liście otwartym skierowanym do śląskich mediów i opinii publicznej.
Plan działań 8 marca:
Uczestnicy i Uczestniczki Manify przejdą chodnikami Al. Korfantego na trasie: Plac przed Teatrem-Rondo-CSF. Całej imprezy strzec będą służby miejskie oraz policja, a wśród Manifowiczek i Manifowiczów także będą osoby wyznaczone do pilnowania bezpieczeństwa i spokoju. Zależy nam, aby na Manifę mogły przyjść rodziny z dziećmi, osoby samotne, ludzie w różnym wieku, osoby należące do mniejszości seksualnych. Będziemy dbać o to, by Manifa była zwarta, a wszystkie wydarzenia zorganizowane podczas jej trwania interesujące i dobrze przygotowane, angażujące Wszystkich Uczestników i Uczestniczki. Postaramy się o muzykę na żywo. Odbędą się 3 happeningi: przed Teatrem – interaktywne, wspólne czytanie Manifesty na Rondzie – zaprosimy pasażerów i pasażerki oczekujących na tramwaje do wspólnej zabawy w „Echo Manify” ustawimy się wszyscy wokół pomnika szczęśliwej rodziny (On+Ona+Maleństwo) – matki (naprzeciwko CSF), po czym symbolicznie „przywiążemy się do pomnika” otaczając się różową wstążką, tą samą, którą w 2006 r. przecięła K. Szczuka, otwierając drzwi śląskiemu feminizmowi.
ZAPRASZAMY – was wraz ze znajomymi, mężami, żonami, partnerami i partnerkami, rodzicami oraz dziećmi.
Nie zapomnijcie o rowerach, przeszkadzajkach i ulubionych nakryciach głowy.
Gotowalnia Manify rusza 8 marca w Restauracji Złoty Osioł na ulicy Mariackiej 1. od godziny 9.00. Organizatorzy i Organizatorki proszą o wszelką pomoc w ostatnich przygotowaniach i z góry za nią dziękują.
Będziemy robić transparenty, patykowce, wiatraczki, itp., zamierzamy nadmuchać setki balonów, złożyć i spiąć kilkaset egzemplarzy „Manifówki” Gazety Jednodniowej.

ORGANIZATORZY i ORGANIZATORKI
– Fundacja Przestrzenie Dialogu www.przestrzeniedialogu.pl
– Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca www.aktywnekobiety.org.pl
– KPH Śląsk www.slask.kampania.org.pl
– Młodzi Socjaliści www.mlodzisocjalisci.pl
– Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalno-Wolnościowe KRZYK www.krzyk.gliwice.com
– OZZPiP Region Śląski
– Zieloni 2004 www.zieloni2004.pl
– I Związek Zawodowy Kobiet w Górnictwie

oraz
– Koło Etnologów UŚ (Cieszyn)
– Grupa nieformalna Lady Zone (Bielsko-Biała)

MEDIA
– Śląska Strefa Gender www.gender.pl
– Gorolki.pl www.gorolki.pl
– Śląski Klub Krytyki Politycznej www.krytykapolityczna.pl/Slask/

Biuro prasowe III Manify:
– Małgorzata Tkacz-Janik, strefazieleni@tlen.pl, 0 609 677 874
– Rafał Janowski, rjanowski@kampania.org.pl, 0 785 820 242

Bez kategorii