Posted on: 15 grudnia, 2004 Posted by: admin Comments: 0

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej serdecznie zaprasza na spotkanie promujące pierwszy w Polsce podręcznik genderowy pt. „”Równa szkoła – edukacja wolna od dyskryminacji. Poradnik dla nauczycielek i nauczycieli””, które rozpocznie się 5 czerwca br., (czwartek) o godz. 11:00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 6, sala nr 1039, parter. Spotkanie jest organizowane dzięki finansowemu wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta. Partner przedsięwzięcia: Fundacja Przestrzenie Dialogu. Patronat medialny spotkania: Gazeta Wyborcza.Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej serdecznie zaprasza na spotkanie promujące pierwszy w Polsce podręcznik genderowy pt. „”Równa szkoła – edukacja wolna od dyskryminacji. Poradnik dla nauczycielek i nauczycieli””, które rozpocznie się 5 czerwca br., (czwartek) o godz. 11:00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 6, sala nr 1039, parter. Spotkanie jest organizowane dzięki finansowemu wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta. Partner przedsięwzięcia: Fundacja Przestrzenie Dialogu. Patronat medialny spotkania: Gazeta Wyborcza.

Spotkanie będzie miało charakter dwugodzinnej debaty nt. edukacji na rzecz równości, podczas której podjęte zostaną m.in. zagadnienia dotyczące socjalizacji płci w szkole. Nie zabraknie również rozmowy nt. podręcznika genderowego i roli, jaką może on odegrać m.in. w uwrażliwianiu nauczycielek i nauczycieli na kwestie równouprawnienia kobiet i mężczyzn, dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć w szkole oraz we wprowadzaniu edukacji równościowej do programów nauczania.

Moderatorką debaty będzie dr Małgorzata Tkacz-Janik z Fundacji „”Przestrzenie Dialogu””. Do panelu zaproszone zostały: dr hab. Lucyna Kopciewicz z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, dr Ewa Majewska, autorka podręcznika, feministka, filozofka, Beata Maciejewska, dyrektorka Fundacji Przestrzenie Dialogu, Anna Wołosik, współautorka podręcznika, założycielka Stowarzyszenia „”W stronę dziewcząt””, Lucyna Szurman z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Poradnik, podejmujący zagadnienia tożsamości i równouprawnienia płci, problematyki dyskryminacji i stereotypu, cechuje przede wszystkim silne zorientowanie na praktykę i warsztatowy charakter pracy z młodzieżą. Powstaniu publikacji towarzyszyła myśl, że w związku z ograniczonym dostępem do kształcenia w zakresie tematyki genderowej, antyprzemocowej i antydyskryminacyjnej zainteresowane osoby rzadko są w stanie podjąć studia lub uczestniczyć w działaniach służących podwyższeniu kwalifikacji w tej dziedzinie.

Mamy zatem nadzieję, że zarówno spotkanie, jak i podręcznik okażą się atrakcyjne i godne Państwa uwagi oraz przyczynią się w znaczący sposób do pogłębienia wiedzy z ww. problematyki wśród osób na co dzień związanych z edukacją młodych ludzi, reprezentujących organizacje pozarządowe realizujące projekty antydyskryminacyjne, pracujących w mediach i środkach masowego przekazu oraz prowadzących edukację nieformalną.

Wszystkie osoby zainteresowane spotkaniem serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o podręczniku i spotkaniu znajdą Państwo na stronie http://www.haus.pl . W załączeniu przesyłamy szczegółowy program debaty.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Istnieje możliwość nabycia podręcznika oraz otrzymania zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo w debacie.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia, telefoniczne lub e-mailowo, przyjmuje do 3 czerwca br. p. Dorota Małek, menedżerka projektu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, e-mail: dorota.malek@haus.pl , tel. 032 2324902 wew. 113, fax: 032 2324901.

Patronat medialny ogólnopolskiej akcji promocyjnej: „”Charaktery”” i „”Zadra””;Gdańsk: Promocja pierwszego w Polsce podręcznika genderowego;;publish;open;open;;326;;;;;;;;;post;;
327;1;2004-12-24 00:00;2004-12-24 00:00;”Śląski oddział Kampanii Przeciw Homofobii razem z zaprzyjaźnionymi organizacjami, przygotowuje I Śląskie Dni Równych Szans dla Wszystkich. Jedną z organizatoorek i uczestniczek przedsięwzięcia jest Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, inicjatorka powstania GIGi – Grupy Inicjatyw Genderowych na Śląsku.Śląski oddział Kampanii Przeciw Homofobii razem z zaprzyjaźnionymi organizacjami, przygotowuje I Śląskie Dni Równych Szans dla Wszystkich. Jedną z organizatoorek i uczestniczek przedsięwzięcia jest Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, inicjatorka powstania GIGi – Grupy Inicjatyw Genderowych na Śląsku.

Ludzie nieheteroseksualni w Polsce są mniejszością niewidoczną. Ten stan sprawia, że wokół nas narosło wiele negatywnych stereotypów i uprzedzeń, a przecież każdy z nas zna nieheteroseksualistów. Są naszymi sąsiadami, braćmi, siostrami, kucharzami, murarzami, lekarkami, czy sprzedawczyniami w kiosku. Można nas spotkać na uczelni, w zapchanym autobusie, podczas spaceru w parku miejskim czy też podczas wizyty u lekarza. Oczywiście, większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, a nawet nie zastanawia się na tym faktem. Często ludzie nieheteroseksualni ukrywają swoją tożsamość przed innymi z obawy przed wyśmianiem, niezrozumieniem i przemocą. Aby to zmienić, organizacje działające na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną (LGBTQ) przeprowadzają różnorodne akcje, których celem jest zaznaczenie swojej obecności w społeczeństwie. Tym razem przyszedł czas na nas: Śląski oddział Kampanii Przeciw Homofobii. Tak jak i inne grupy społeczne i my chcemy domagać się swoich praw, które należą się każdemu obywatelowi Rzeczpospolitej Polskiej – nam je odebrano.

Śląski oddział Kampanii Przeciw Homofobii razem z zaprzyjaźnionymi organizacjami, przygotowuje „I Śląskie Dni Równych Szans dla Wszystkich”. Pomysł akcji zrodził się już dawno temu. Podczas tych czterech dni będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną „Spouses For Life”, będzie można uczestniczyć w warsztatach tożsamości lesbijskiej i gejowskiej czy warsztatach antydyskryminacyjnych. Będzie można zobaczyć również dwa filmy „Minione dni” i „Ich ten sam świat”, zorganizowana zostanie także debata polityczna pt.: „Po marszu i co dalej?”, a członkowie i członkinie oraz sympatycy i sympatyczki śląskiego oddziału KPH wezmą udział w Masie Krytycznej. Ponadto będzie można zobaczyć mecz siatkówki gejowsko-lesbijskiej, ale najważniejszym dla nas wydarzeniem na pewno będzie przemarsz ulicami Katowic. Marsz ten zaplanowano na sobotę 17 maja – jest to dla nas szczególna data, bowiem dzień ten to Światowy Dzień Walki z Homofobią. Podobne marsze organizują już Warszawa, Kraków czy Poznań, teraz i Śląsk chce domagać się równego traktowania wszystkich, bez względu na wyznanie, kolor skóry, płeć, wiek, czy też orientację seksualną. Na katowicki marsz zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich organizacji działających na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, zaproszono też polityków oraz śląskich artystów.

Organizatorzy:
• Kampania Przeciw Homofobii oddział Śląsk
• Śląska Grupa Inicjatyw Genderowych „GIGa”

PROGRAM
Czwartek (15 maja)
• 12:00 – 12:30 / Konferencja prasowa – KaFOS
• 13:00 – 13:30 / Inauguracja wystawy fotograficznej „Spouses For Life” – Rondo Sztuki
• 17:00 – 19:00 / Warsztaty antydyskryminacyjne – dr Aleksandra Banot – KaFOS

Piątek (16 maja)
• Cały dzień / Wystawa „Spouses For Life” – Rondo Sztuki
• 16:30 – 19:00 / Warsztaty tożsamości gejowskiej – Rafał Majka – KaFOS
• 20:00 – 22:00 / Mecz siatkówki gejowsko-lesbijskiej – Chorzów

Sobota (17 maja)
• Cały dzień / Wystawa „Spouses For Life” – Rondo Sztuki • 12:00 – 14:00 / – Marsz Równości + Poradnia Antyhomofobiczna (plan i organizacja Rafał Janowski) – Start: Plac pod Teatrem Wyspiańskiego
• 15:30 – 20:00 / Pokaz filmów + panele dyskusyjne – Teatr Korez o „Minione dni” – (prowadzenie Rafał Janowski)
o „Ich ten sam świat” – (prowadzenie Ewa Chwalczyk + gościnnie Anna Zawadzka)

Niedziela (18 maja)
• 10:00 – 11:30 / Masa Krytyczna – z Parku Chorzowskiego do Ronda Sztuki
• 11:30 – 12:00 / Wystawa „Spouses For Life” – FINAł – Rondo Sztuki
• 12:30 – 14:30 / Debata polityczna: „Po marszu i co dalej ?” – Teatr Korez
Prowadzenie i moderacja: Arnika Kluska

Uczestnicy i uczestniczki debaty:
o Kazimierz Kutz (Poseł na sejm partia PO ; reżyser filmowy)
o dr Małgorzata Tkacz – Janik (Fundacja Przestrzenie Dialogu, Zieloni2004)
o Małgorzata Jonczy-Adamska (Śląska Strefa Gender ; trenerka „Gender mainstreaming”)
o Anna Zawadzka (Fundacja AnkaZetStudio ; producentka filmu „Ich ten sam świat”)
o Rafał Janowski (Koordynator KPH o/ Śląsk ; partia RACJA )
o Mirosław Neinert (Dyrektor i twórca Teatru „Korez”)
o Magdalena Czmuda (Uczestniczka czwartej edycji „Big Brothera”)
• 16.00 – 18.30 / Warsztaty tożsamości lesbijskich – Ewa Chwalczyk – KaFOS

ORGANIZATORZY I ORGANIZATORKI ZASTRZEGAJĄ SOBIE PRAWO DO ZMIAN W PROGRAMIE !

ADRESY:
KaFOS – Katowice; ul. Gliwicka 1a/5
Teatr „Korez” – Katowice; pl. Sejmu Śląskiego 2

Bez kategorii