Posted on: 13 maja, 2004 Posted by: admin Comments: 0

Obywatelskie Forum Kobiet, skupiające działaczki organizacji kobiecych z całego kraju, w otwartym liście skrytykowało startującą w niedzielnych wyborach na prezydenta Olsztyna Danutę Ciborowską za to, że przyjęła poparcie swojej kandydatury przez Czesław Małkowskiego. W liście działaczki Forum uznały decyzję Ciborowskiej „”za absolutnie niedopuszczalną””. Przypomniały, że b. prezydent Olsztyna został odwołany na skutek podejrzeń o przestępcze zachowania wobec kobiet. Pod listem podpisały się m.in. Beata Maciejewska z Fundacji Przestrzenie Dialogu; Małgorzata Tkacz-Janik z Grupy Inicjatyw Genderowych – GIGa Śląsk; Kazimiera Szczuka z Krytyki Politycznej. Więcej w artykule portalu onet pod adresem: http://wiadomosci.onet.pl/1918206,11,item.htmlObywatelskie Forum Kobiet, skupiające działaczki organizacji kobiecych z całego kraju, w otwartym liście skrytykowało startującą w niedzielnych wyborach na prezydenta Olsztyna Danutę Ciborowską za to, że przyjęła poparcie swojej kandydatury przez Czesław Małkowskiego. W liście działaczki Forum uznały decyzję Ciborowskiej „”za absolutnie niedopuszczalną””. Przypomniały, że b. prezydent Olsztyna został odwołany na skutek podejrzeń o przestępcze zachowania wobec kobiet. Pod listem podpisały się m.in. Beata Maciejewska z Fundacji Przestrzenie Dialogu; Małgorzata Tkacz-Janik z Grupy Inicjatyw Genderowych – GIGa Śląsk; Kazimiera Szczuka z Krytyki Politycznej. Więcej w artykule portalu onet pod adresem: http://wiadomosci.onet.pl/1918206,11,item.html

LIST OTWARTY
Warszawa, 15. 02. 2009

Szanowni Państwo!
Wiadomość o tym, że jedyna kandydatka w przedterminowych wyborach na prezydenta Olsztyna przyjęła poparcie swojej kandydatury przez p. Małkowskiego wzbudziła nasze zdziwienie i sprzeciw. Uznajemy tę decyzje pani Ciborowskiej za absolutnie niedopuszczalną.
Były prezydent Olsztyna został odwołany na skutek podejrzeń o przestępcze zachowania wobec kobiet. Ciążą na nim podejrzenia o zgwałcenie i molestowanie kobiet. Nie przesądzając o winie – to jest zadanie sądu – uważamy, że do chwili oczyszczenia z tak poważnych zarzutów, w stosunku do pana Małkowskiego powinno się zachowywać co najmniej zdecydowany dystans.
Przypominamy, że niezawisły sąd zdecydował się – wobec wagi zarzutów – zastosować tymczasowy areszt. Korzystanie w takiej sytuacji przez byłą parlamentarzystkę, byłą członkinię Parlamentarnej Grupy Kobiet, zdawać by sie mogło osobę świadomą, czym jest przemoc seksualna wobec kobiet, z politycznego wsparcia pana Małkowskiego, uznajemy za naganne i apelujemy o znacznie bardziej rozważne decyzje i wybory.
Z wyrazami szacunku Obywatelskie Forum Kobiet* W składzie:
Katarzyna Kądziela
Jolanta Plakwicz
Agata Kossek
Beata Maciejewska, Fundacja Przestrzenie Dialogu
Iza Desperak, nieformalna grupa łódź Gender
Małgorzata Tkacz-Janik, Grupa Inicjatyw Genderowych – GIGa Śląsk
Aleksandra Banot, Grupa Inicjatyw Genderowych – GIGa Śląsk
Kazmiera Szczuka, Krytyka Polityczna
Fundacja Feminoteka
Fundacja MaMa
Stowarzyszenie Kobet Konsola

Do wiadomości: P. Ciborowska oraz media
*Obywatelskie Forum Kobiet (OFK) – otwarta struktura powstała w początkach 2008 roku; skupia kobiety z całego kraju działające w organizacjach pozarządowych, związkach zawodowych, partiach politycznych, środowiskach akademickich oraz freelancerki. Pierwszą publiczną akcją OFK było zorganizowanie obchodów 90-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych (Warszawa, 28.11.2008).

Bez kategorii